Στις 30 Μαΐου, το εμβληματικό νησί της Δήλου –κοσμοπολίτικο κέντρο της Μεσογείου κατά την αρχαιότητα και σήμερα ανοιχτό μουσείο– ξαναζωντανεύει!
Για πρώτη φορά στα χιλιάδες χρόνια της ιστορίας της, η Δήλος υποδέχεται μια ορχήστρα κλασικής μουσικής σε μια συναυλία διεθνούς εμβέλειας και μεγάλης συμβολικής αξίας. Η Ορχήστρα Νέων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (EUYO) μαζί με Ουκρανούς και Ρώσους μουσικούς καθώς και με σολίστ την ουκρανικής καταγωγής ανερχόμενη Diana Tishchenko (βιολί) και τον Έλληνα δεξιοτέχνη Σωκράτη Σινόπουλο (λύρα) συμμετέχουν στη συναυλία με τίτλο «Οι [αβέβαιες] τέσσερις εποχές» που σχεδιάστηκε ειδικά για να υπογραμμίσει την αβεβαιότητα σχετικά με το μέλλον του πλανήτη αν δεν δράσουμε άμεσα.