Μαρίνα Χατζοπούλου

Μέλος

Η Μαρίνα Χατζοπούλου είναι πρόεδρος του Διοικητικού Συμβουλίου της Levitronix Technologies, που κατέχει ηγετική θέση παγκοσμίως στην τεχνολογία κινητήρων χωρίς έδρανα με μαγνητική έλξη και πρόεδρος του Ελληνικού Δικτύου Καινοτομίας, το οποίο λειτουργεί ως γέφυρα για νεοφυείς επιχειρήσεις που επεκτείνονται από την Ελλάδα στις ΗΠΑ. Είναι μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του ALBA Business School στην Ελλάδα και μέλος της Επιτροπής Επισκεπτών του MIT Corporation για το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών. Είναι ιδρυτική σύμβουλος της νεοφυούς επιχείρησης του MIT Inkbit. Είναι μέλος της Συμβουλευτικής Επιτροπής του Nantucket Conference, του MIT Enterprise Forum Greece (που σήμερα ονομάζεται StartSmart SEE), του προγράμματος EGG της Eurobank, του Mindspace Entrepreneurship Program και του MIT ReACT. Ήταν ιδρυτική διευθύνουσα σύμβουλος της Z Corporation, από τις ηγετικές εταιρείες στον χώρο της τρισδιάστατης εκτύπωσης από το MIT και έχει διατελέσει μέλος πολλών εταιρικών συμβουλίων, τόσο δημοσίων όσο και ιδιωτικών. Έχει υπάρξει μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Cynosure Inc., με ηγετική θέση στην αγορά αισθητικής με λέιζερ, αξίας 400 εκατομμυρίων δολαρίων, της GSI Group, η οποία προμηθεύει εξοπλισμό με βάση το λέιζερ, αξίας 300 εκατομμυρίων δολαρίων και της Contex Holding, που αποτελεί κορυφαίο κατασκευαστή σαρωτών μεγάλου μεγέθους, αξίας 100 εκατομμυρίων δολαρίων.

Μιλάει τακτικά για θέματα σχετικά με την επιχειρηματικότητα στο MIT, το Brown και άλλα ιδρύματα, ενώ άρθρα της έχουν δημοσιευτεί στα Fortune, Forbes, Fast Company, Boston Business Journal, Boston Magazine και Technology Review. Η επιχειρηματική της αρθρογραφία έχει δημοσιευθεί στα Venturebeat, The Observer, CEO World Magazine, Design News, Time Compression Technologies και Jumpstart: Launching Your Business Venture, Profitably and Successfully (Aspatore, 2003). Ήταν ομιλήτρια στο TEDx. Έχει επίσης γράψει βραβευμένα δοκίμια και διηγήματα που έχουν δημοσιευτεί στα περιοδικά Antioch Review, Missouri Review, Bellevue Literary και άλλα λογοτεχνικά περιοδικά. Κατέχει πτυχία BA από το Πανεπιστήμιο Brown στα Μαθηματικά και στη Μουσική και μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών από το Τεχνολογικό Ινστιτούτο της Μασαχουσέτης στη Μηχανολογία.

Διατελέσαντες Πρόεδροι Board of Trustees

Charles P. Howland1927-1932