Διάκριση ομάδας μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών στον Μαθητικό Διαγωνισμό «Διαστημικές Αποστολές»

Ιουν 16, 2021

Η ομάδα του Γυμνασίου του Κολλεγίου Αθηνών διακρίθηκε λαμβάνοντας την 3η θέση στον διαγωνισμό “Space Missions” για τη Διαστημική Αποστολή Blue Origin που θα πραγματοποιηθεί τον Δεκέμβριο του 2021.

Η ομάδα του Σχολείου μας, εφόσον τα υγειονομικά δεδομένα το επιτρέψουν, θα συμμετάσχει στις εξής δράσεις:

α. Σε Καλοκαιρινό Σχολείο με τίτλο ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΕΣ ΑΠΟΣΤΟΛΕΣ όπου οι μαθητές  θα συνεργαστούν με την επιστημονική ομάδα του διαγωνισμού για τον σχεδιασμό μελλοντικών αποστολών.

β. Σε εκδήλωση-παρουσίαση των 4 καλύτερων εργασιών η οποία θα πραγματοποιηθεί το φθινόπωρο του επόμενου σχολικού έτους.

Την ομάδα του Κολλεγίου Αθηνών απαρτίζουν οι μαθητές Νικόλαος Σκεύης, Δημήτρης Χρυσικός, Γιώργος Χαΐνης, Βύρωνας Τρικκαλίδης, Στέλιος Αντωνιάδης και Ορέστης Αναγνωστάκης της β΄ τάξης του Γυμνασίου με υπεύθυνους τους καθηγητές Φυσικής, κ. Νικόλαο Ανδρικόπουλο και κ. Ειρήνη Σιώτου.

Συγχαίρουμε την ομάδα του Σχολείου μας για αυτή τη σημαντική διάκριση!