Μαθήτριες του Κολλεγίου στον Διεθνή Τελικό του International Competition for Young Debaters 2024 στην Οξφόρδη

Μαϊ 15, 2024

Οι μαθήτριες Ελισάβετ Τσόλη της Α’ Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών και Έλενα Δικαίου-Ευαγγελάτου της Γ’ Γυμνασίου του Κολλεγίου Ψυχικού, συμμετείχαν στον Διεθνή Τελικό του International Competition for Young Debaters 2024, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 20 Απριλίου στο Oxford Union στο Ηνωμένο Βασίλειο.

Η ομάδα μας προκρίθηκε στο διεθνή τελικό μέσω του Greece Qualifying Round που πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο. Στον Διεθνή Τελικό οι μαθήτριες διαγωνίστηκαν με ομάδες από όλο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων ομάδων από την Αγγλία, την Ινδία, την Ιρλανδία, τον Καναδά, την Κορέα και τη Σκωτία.

Ο διαγωνισμός ICYD απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες που δεν έχουν συμπληρώσει το 16ο έτος της ηλικίας τους, και φέτος διοργανώθηκε από την ομάδα debate του Oxford Union, δίνοντας στις μαθήτριες μας την ευκαιρία να κάνουν debate σε ένα από τα παλαιότερα Debate Union παγκοσμίως και σε ένα από τα πιο ιστορικά κτήρια της Οξφόρδης, αλλά και να επισκεφτούν το Πανεπιστήμιο.

Συγχαρητήρια στις μαθήτριες μας για αυτή τη σημαντική τους επιτυχία σε διεθνές επίπεδο!