Επίσκεψη μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στο ερευνητικό κέντρο CERN

Απρ 29, 2024

Στο πλαίσιο των εργασιών της ομάδας «Σύγχρονα Θέματα Φυσικής» του Γυμνασίου  Κολλεγίου Ψυχικού, μαθητές και μαθήτριες επισκέφθηκαν το ερευνητικό κέντρο CERN στη Γενεύη, από τις 10 έως τις 13 Απριλίου 2024. Με την καθοδήγηση ερευνητή, περιηγήθηκαν στον χώρο του πρώτου επιταχυντή, ενημερώθηκαν για τα πειράματα που εξελίσσονται στον χώρο (LHC, CMS, ATLAS, ALICE) και παρακολουθήσαν παρουσίαση σχετικά με την ανίχνευση σωματιδίων. Στη συνέχεια επισκέφθηκαν τη διαδραστική έκθεση 'Science Gateway' και συνομίλησαν με ειδικούς. Τέλος, ενημερώθηκαν για τη σύνδεση του έργου του ερευνητικού κέντρου με  σύγχρονα επιτεύγματα της τεχνολογίας σε διάφορους τομείς, όπως της Ιατρικής, της Πληροφορικής και της Τεχνολογίας.

Επίσης, οι μαθητές/μαθήτριες επισκέφθηκαν το Μουσείο Αϊνστάιν στην πόλη της Βέρνης και μέσα από τα εκθέματα προσέγγισαν το έργο και τη ζωή του επιστήμονα, αλλά και το πολιτιστικό και ιστορικό γίγνεσθαι της περιόδου στην οποία έζησε, αποκτώντας βαθύτερη κατανόηση τόσο των θεωριών του όσο και του τρόπου με τον οποίο εξελίσσεται η επιστημονική σκέψη. Επιπρόσθετα, οι μαθητές επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο στη Λωζάνη,παρακολούθησαν προβολές και περιηγήθηκαν στα διαδραστικά εκθέματα  εκτιμώντας την επίδραση  που μπορεί να έχει μία άλλη μορφή διακρατικής συνεργασίας σε θέματα πολιτισμού.