Τα Nέα μας

Τηλεδιάσκεψη Νηπίων μέσω Microsoft Teams

Οκτ 18, 2022

Την Τετάρτη, 12 και την Πέμπτη, 13 Οκτωβρίου, τα τμήματα Μπαρμπούνι και Τσιπούρα του Νηπίου επικοινώνησαν διαδικτυακά με παιδιά του Νηπιαγωγείου του σχολείου Mayoor στην πόλη Ajmer της Ινδίας. Οι μαθητές μοιράσθηκαν πληροφορίες στο πλαίσιο της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Ποιοι Είμαστε;» με Κεντρική Ιδέα: Η συμπεριφορά των ανθρώπων επηρεάζει τις σχέσεις τους. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξασκήσουν τις κοινωνικές τους δεξιότητες και τις δεξιότητες επικοινωνίας τους και έμαθαν να είναι ανοιχτόμυαλοι όταν μοιράζονται πληροφορίες για τον εαυτό τους, τους φίλους τους, τις οικογένειές τους, τα κατοικίδιά τους, τα σχολεία τους αλλά και για το πώς γιορτάζουν στη χώρα τους. Οι μαθητές τόλμησαν επίσης να κάνουν ερωτήσεις, να παρουσιάσουν τις δημιουργίες τους, να τραγουδήσουν και να χορέψουν όλοι μαζί.