Τα Nέα μας

Διαδικτυακή σύνδεση μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού με το εξερευνητικό σκάφος του Ναυτίλου

Οκτ 31, 2022

Την Τετάρτη, 5 Οκτωβρίου 2022, στο πλαίσιο του μαθήματος της Γεωγραφίας, μαθητές τμήματος του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, συμμετείχαν σε ενημερωτική παρουσίαση, σε ζωντανή σύνδεση, με την οργάνωση Nautilus Live.

Οι μαθητές συνδέθηκαν διαδικτυακά με τον Ναυτίλο, το εξερευνητικό σκάφος του National Geographic, για να ενημερωθούν σχετικά με τον στόχο της ωκεανογραφικής αποστολής του στα κύρια νησιά της Χαβάης και το πρόβλημα της ρύπανσης από τα μικροπλαστικά.

Μετά το πέρας της παρουσίασης, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να υποβάλουν γραπτές ερωτήσεις σχετικά με την αποστολή και τη ζωή των εξερευνητών στον Ναυτίλο.