Τα Nέα μας

Το Νηπιαγωγείο συμμετέχει σε σημαντικά συνέδρια!

Δεκ 14, 2022
Με ιδιαίτερη χαρά ανακοινώνουμε τη συμμετοχή του Νηπιαγωγείου μας με εισήγηση στο Διεθνές Συνέδριο ”Bright Start International Conference: Early Years Excellence in Practice”, που διοργανώνει το Ίδρυμα Bright Start Foundation και διεξήχθη από τις 9-11 Δεκεμβρίου 2022, στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος» του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού με την παρουσία διεθνών καταξιωμένων επιστημόνων από τον χώρο της προσχολικής εκπαίδευσης και φροντίδας. Την εισήγηση με τίτλο “STEAM in the Early Years: Inspiring the problem solvers of tomorrow”  παρουσίασαν η κ. Τατιάνα Γκούσκου, Διευθύντρια του Νηπιαγωγείου «Ιωάννης Μ. Καρράς», η κ. Ζωή Λουσίδου, Υποδιευθύντρια του Νηπιαγωγείου & PYP Coordinator, καθώς και η κ. Βασιλική Κουτσιούκη, Υπεύθυνη του Αγγλόφωνου τμήματος του Νηπιαγωγείου.

Επιπλέον, το Νηπιαγωγείο ανοίγει την πόρτα του στην επιστημονική κοινότητα της σχολικής ψυχολογίας, καθώς το Ψυχοπαιδαγωγικό Τμήμα του Σχολείου συμμετείχε στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικής Ψυχολογίας που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη στις 10-13 Νοεμβρίου 2022 με θέμα: «Το σχολείο (μάς) αλλάζει! Η συμβολή της Σχολικής Ψυχολογίας». Τα μέλη της ψυχοπαιδαγωγικής ομάδας του Νηπιαγωγείου, η κ. Αγγελική Χριστοδούλου, η κ. Μαρία Διαμαντή, η κ. Ευδοξία Δουδωνή και η Διασχολική Συντονίστρια Ψυχοπαιδαγωγικού Τμήματος του Κολλεγίου Αθηνών, κ. Μάγια Αλιβιζάτου, συμμετείχαν στο συνέδριο σε συμπόσιο με τίτλο: «Η λειτουργία διεπιστημονικής ομάδας στο νηπιαγωγείο σχολείου γενικής εκπαίδευσης» με διάφορες ομιλίες.