Τα Nέα μας

Εορτασμός της Ημέρα Ευχαριστιών στο Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού

Δεκ 1, 2022

Την Πέμπτη, 24 Νοεμβρίου 2022, οι μαθητές του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού γιόρτασαν την Ημέρα των Ευχαριστιών αποτίνοντας φόρο τιμής στους αυτόχθονες πληθυσμούς της Αμερικής και την Μητέρα Γη.  Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στη φιλοσοφία των αυτόχθονων πληθυσμών καθώς και στον τρόπο ζωής τους, στοιχεία που αποτελούν την βάση για την διαμόρφωση μίας νοοτροπίας που στόχο έχει την προστασία του πλανήτη.  Σε συνέχεια του εορτασμού,  μαθητές και μαθήτριες της γ΄ Γυμνασίου  φύτευσαν δενδρύλλια στον χώρο του Κολλεγίου, με την ελπίδα ότι οι επόμενες γενεές θα μπορούν να ζουν σε αρμονία με τη φύση.

Τον συντονισμό του εορτασμού της Ημέρας των Ευχαριστιών είχε η κυρία Δήμητρα Σπυροπούλου, την σκηνοθεσία η κυρία Μπεττίνα Σπύρου και την τεχνική επιμέλεια η κυρία Emily Parks. Τη διακόσμηση των διαδρόμων του Σχολείου με το «Δέντρο Ευγνωμοσύνης» (Gratitude Tree) ανέλαβε η κυρία Μαρία Μαυράκη με την πολύτιμη βοήθεια μαθητών των α’ και β’ τάξεων του Γυμνασίου.