Τα Nέα μας

Εορτασμός Διεθνούς ημέρας Μαθηματικών 14/3 - Η ημέρα του π pi day στο Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 14, 2023

Ο εορτασμός της ημέρας του π pi day πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιο Κολλεγίου Ψυχικού με δράσεις των μαθητών /τριών των τμημάτων β1 και γ7. Με την καθοδήγηση της μαθηματικού κ. Δ. Παγώνη, οι μαθητές/τριες δημιούργησαν αφίσες, αυτοκόλλητα, Τ-shirt και οργάνωσαν ένα πολύ επιτυχημένο bake sale που υλοποιήθηκε με την πολύτιμη στήριξη των εθελοντριών του Fund drive, για την στήριξη του Ταμείου Υποτροφιών του Σχολείου μας.

Ο στόχος εορτασμού της ημέρας του π pi day είναι να αναδείξει τα μαθηματικά ως θεμέλιο της επιστημονικής σκέψης και να τονίσει ότι τα μαθηματικά είναι για όλους, καθώς:

• συμβάλλουν στην προσωπική ανάπτυξη του ατόμου
  • αποτελούν διανοητική πρόκληση
  • παρέχουν τη δυνατότητα υποβοήθησης σε διάφορες δραστηριότητές μας και
  • είναι αναπόσπαστο μέρος της ιστορίας και του πολιτισμού της κοινωνίας που τα παράγει και τα χρησιμοποιεί.
  •  Στο πλαίσιο του εορτασμού, το Σχολείο μας εκπροσωπήθηκε σε διαδικτυακή συνάντηση για την ημέρα του π, από την μαθηματικό κ. Δ. Παγώνη., με σύντομη παρουσίαση σχετικά με τις δράσεις των μαθητών/τριών.

Στη συνάντηση αυτή συμμετείχαν:

• το pi foundation: Παγκόσμιο Κέντρο Κυκλικής Οικονομίας και Πολιτισμού
    • το Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού με παρουσίαση από μουσειολόγους πλαισιωμένη από εφαρμογή εικονικής πραγματικότητας σε σχέση με τα Μαθηματικά στον Αρχαίο Ελληνικό κόσμο
    • το μουσείο Ηρακλειδών, με παρουσίαση για την μαθηματική σταθερά π
    • τρία σχολεία