Τα Nέα μας

Ημέρα Πανεπιστημιακής Ενημέρωσης 2023

Μαρ 22, 2023

Τη Δευτέρα, 20 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε για 14η χρονιά η Ημέρα Πανεπιστημιακής Ενημέρωσης (University Day), για τους μαθητές της Β’ και της Γ’ Γενικού Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού. Καθηγητές Πανεπιστημίων ενημέρωσαν τους μαθητές για θέματα όπως: περιγραφή της Πανεπιστημιακής Σχολής / Τμήματος που εκπροσωπούν, απαιτήσεις της Σχολής από όσους θα φοιτήσουν σε αυτή, πρόγραμμα και διάρκεια σπουδών, μεταπτυχιακές σπουδές στην Ελλάδα και το εξωτερικό, πιθανές προοπτικές επαγγελμάτων με βάση το συγκεκριμένο πτυχίο.

Στην εφετινή Ημερίδα μίλησαν καθηγητές 18 διαφορετικών σχολών και τμημάτων όπως: Ιατρικής, Νομικής, Οικονομικών Επιστημών, Αρχιτεκτόνων Μηχανικών, Πολιτικών Μηχανικών, Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών, Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής, Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας, Πολιτικών Επιστημών, Φυσικής, Βιολογίας, Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων, Ναυτιλιακών Σπουδών, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Ψυχολογίας κ.ά.