Τα Nέα μας

Διάκριση μαθητριών IB DP Year 1 στον Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό "Sea is Life!" - HELMEPA

Αυγ 20, 2023
H Ελληνική Ένωση Προστασίας Θαλάσσιου Περιβάλλοντος – HELMEPA, μία ιστορική περιβαλλοντική οργάνωση στην Ελλάδα για καθαρές και υγιείς θάλασσες, προσκάλεσε μαθητές και μαθήτριες Λυκείου (Α',  Β', Γ' Λυκείου, IB DP Year 1 & 2) να συμμετάσχουν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εικαστικής Τέχνης με θέμα: «Η θάλασσα είναι ζωή!». Τα τρία (3) διακριθέντα έργα θα αποτελέσουν το τελικό εικαστικό που θα διακοσμήσει τρία (3) διαφορετικά θερμός της HELMEPA, τα οποία θα φέρουν το ονοματεπώνυμο του καλλιτέχνη. Οι μαθήτριες του IB DP Year 1, Τσοχαντάρη Αμαρυλλίς (1η), Θεοδώρου Αλεξία (2η) και οι Ασλάνογλου Μελίνα και Πατσή Εμμανουέλα (3η-4η σε ισοβαθμία) κατέκτησαν τις τέσσερις πρώτες θέσεις. Τα έργα τους θα κοσμήσουν τα θερμός του "Sea is Life". Επιπλέον, τριάντα (30) έργα, που επέλεξε η Επιτροπή Αξιολόγησης, έγιναν μέρος Ομαδικής Έκθεσης υπό την επιμέλεια του Sotheby’s στο πλαίσιο ναυτιλιακού συνεδρίου που διοργάνωσε η εφημερίδα ΝΑΥΤΕΜΠΟΡΙΚΗ την Τετάρτη 14 Ιουνίου 2023.