Τα Nέα μας

Παρουσίαση Βιβλίου του Richard L. Jackson στο Θέατρο του Κολλεγίου

Δεκ 27, 2023

Την Πέμπτη, 21 Δεκεμβρίου 2023 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Κολλεγίου η παρουσίαση του βιβλίου του Richard L. Jackson, πρώην President του Κολλεγίου Αθηνών, με τίτλο: «ΜΑΚΡΙΑ ΚΙ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ, 80 χρόνια αμερικανικής διπλωματίας στην Ελλάδα, 1940-2020», που κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Εστία.

Την εκδήλωση προσφώνησε ο Διευθυντής/President του Σχολείου Καθηγητής Σπύρος Ν. Πολλάλης, ενώ χαιρετισμό απηύθυνε ο πρέσβης των Ηνωμένων Πολιτειών στην Ελλάδα George Tsunis.

Για το βιβλίο μίλησαν οι:

• Αλέξης Παπαχελάς ’79, Διευθυντής της εφημερίδας «Η Καθημερινή»
  • Σωτήρης Ριζάς, Διευθυντής του Κέντρου Έρευνας της Ιστορίας του Νεώτερου Ελληνισμού της Ακαδημίας Αθηνών
  • Πρέσβης Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου, Υφυπουργός Εξωτερικών
  • Richard L. Jackson, διπλωμάτης/συγγραφέας, President Κολλεγίου Ανατόλια (1999-2009) και Κολλεγίου Αθηνών (2017-2020)

Ακολούθησε συζήτηση στην οποία συμμετείχαν και μαθητές των Λυκείων Κολλεγίου Αθηνών και Κολλεγίου Ψυχικού.

Την παρουσίαση συντόνισε η δημοσιογράφος Ηλιάνα Μάγρα.