Τα Nέα μας

Δράση προσφοράς μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στην Παιδοψυχιατρική Κλινική του Νοσοκομείου Παίδων

Μαϊ 28, 2024

Την Τρίτη, 14 Μαΐου 2024,  αντιπροσωπεία μαθητών και μαθητριών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού, με την συνοδεία των εκπαιδευτικών κ.κ. Αμαλίας Αναστοπούλου και Μαργαρίτας Γυφτάκη, επισκέφτηκαν την Παιδοψυχιατρική Κλινική του Νοσοκομείου Παίδων "Παναγιώτης και Αγλαΐα Κυριακού" και συγκεκριμένα τη Μονάδα Ενδο-νοσοκομειακής Νοσηλείας στο πλαίσιο δράσης προσφοράς 100 βιβλίων στα παιδιά που νοσηλεύονται. Η δράση ξεκίνησε στην αρχή της σχολικής χρονιάς και η ανταπόκριση της σχολικής κοινότητας υπήρξε μεγάλη. Η δράση ολοκληρώθηκε την ημέρα που οι μαθητές και μαθήτριες φιλοξενήθηκαν στον χώρο όπου τα νοσηλευόμενα παιδιά περνούν τον ελεύθερό τους χρόνο και μέσω διάδρασης, γνώρισαν τον χώρο, τις συνθήκες, τα προβλήματα, τις προκλήσεις, αλλά και τα επιτεύγματα των ανθρώπων που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στα νοσούντα παιδιά. Μέσω της δράσης αυτής, οι  μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν σχετικά με τα ψυχικά νοσήματα και αναγνώρισαν την ανάγκη της κοινωνικής αποδοχής.