Τα Nέα μας

Παρουσίαση μαθητριών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών

Ιουν 3, 2024

Την Τρίτη, 28 Μαΐου 2024, μαθήτριες του Ομίλου Επιχειρηματικότητας της β’  Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού,  επισκέφθηκαν το Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο πλαίσιο των εργασιών της ομάδας. Η Ομότιμη Καθηγήτρια στο Τμήμα Οικονομικής Επιστήμης στο ΟΠΑ, Ιωάννα Σαπφώ Πεπελάση, προσκάλεσε τις μαθήτριες να παρουσιάσουν την επιχειρηματική τους ιδέα notice στους φοιτητές του μαθήματος ‘Start-up Entrepreneurship’ στο πρόγραμμα ERASMUS στο οποίο διδάσκει με την στήριξη του εκκολαπτηρίου του Πανεπιστημίου (ACEin).

Η ομάδα του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού απαρτίζεται από τις εξής μαθήτριες του Ομίλου Επιχειρηματικότητας: Αγγελάκη Λυδία, Αραβώση Δανάη, Αρανίτη Αλίκη, Βεράχα Ζανέτ και Κοταρίδη Εύα. Υπό την καθοδήγηση της επιβλέπουσας καθηγήτριας, κ. Αγγελικής Ζούπα, οι μαθήτριες παρουσίασαν το 5ετές business plan για την επιχείρησή τους με στόχο την κοινή χρήση ηλεκτρικών αυτοκινήτων.