Τα Nέα μας

Πρόγραμμα Φιλοσοφίας «Η Σοφία στo Σχολείo» ΔΚΨ

Ιουν 11, 2024

Το Πρόγραμμα Φιλοσοφίας «Η Σοφία στo Σχολείo» επισκέφτηκε την Πέμπτη, 6 Ιουνίου 2024, για τελευταία φορά κατά τη σχολική χρονιά 2023 – 2024, το Δημοτικό Κολλεγίου Ψυχικού. Η Διευθύντρια του Σχολείου, κ. Δήμητρα Παναγούλη, υποδέχτηκε με ιδιαίτερη χαρά τον Πρύτανη του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, κ. Γεράσιμο Σιάσο και τον  Διευθυντή του Εργαστηρίου Φιλοσοφία - Διακυβέρνηση – Οικονομία και επιστημονικά υπεύθυνο του Προγράμματος, Καθηγητή Φιλοσοφίας ΕΚΠΑ, κ. Γεώργιο Ν. Πολίτη στο Θέατρο του Λατσείου για την «αποφοίτηση της Σοφίας». To Πρόγραμμα «Η Σοφία στo Σχολείo» εκπονήθηκε από το Εργαστήριο Φιλοσοφία - Διακυβέρνηση – Οικονομία, PPE Lab, της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών έχοντας λάβει έγκριση από το Ελληνικό Ίδρυμα Έρευνας και Καινοτομίας (ΕΛΙΔΕΚ). Το Πρόγραμμα έχει ως  στόχο την καλλιέργεια της κριτικής αντίληψης και την εξοικείωση των παιδιών με τον φιλοσοφικό τρόπο σκέψης και εφαρμόστηκε σε όλα τα τμήματα της Δ΄ τάξης του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού. Στην «τελετή αποφοίτησης», η Σοφία αποχαιρέτησε τα παιδιά σε κλίμα χαράς, συγκίνησης και ενθουσιασμού.

Καλή σταδιοδρομία στους νέους, μικρούς φιλοσόφους!