Συνάντηση μαθητών/τριών του Νηπαγωγείου «Ι.Μ. Καρράς» με την 1η τάξη ΔΚΨ

Μαϊ 20, 2024

Την Παρασκευή, 17 Μαΐου ήταν μια ιδιαίτερη μέρα για το Σχολείο μας, καθώς μας επισκέφθηκαν τα παιδιά του Νηπιαγωγείου «Ι.Μ. Καρράς». Οι μικροί μας φίλοι γνωρίστηκαν με τα πρωτάκια, τα οποία τους περίμεναν και τους είχαν ετοιμάσει πολλές εκπλήξεις. Αντάλλαξαν κάρτες και δώρα, ενώ τα πρωτάκια έδωσαν τη Σοφή Κουκουβάγια στα νηπιάκια, με την υπόσχεση να την προσέχουν και να την επιστρέψουν στο «Μεγάλο Σχολείο» την επόμενη χρονιά.

Μετά από τη γνωριμία με τις δασκάλες της Πρώτης και την ξενάγηση στις τάξεις, όλοι μαζί έφαγαν το κολατσιό τους, τραγούδησαν και έπαιξαν ομαδικά παιχνίδια στην αυλή.

Αυτή η εμπειρία έδωσε στους μικρούς μαθητές/-τριες μια πρώτη γεύση από το Σχολείο μας, κάνοντας τη μετάβαση στο Δημοτικό πιο ομαλή. Αναμένουμε με χαρά να ξαναδούμε τα νηπιάκια μας τον Σεπτέμβριο, αυτή τη φορά ως πρωτάκια!