Επίσκεψη του Hampshire School of Chelsea του Λονδίνου στο Δημοτικό Κολλεγίου Ψυχικού

Μαϊ 26, 2024

Την Παρασκευή, 24 Μαΐου είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας μαθητές και δασκάλους από το Hampshire School of Chelsea, ενός διεθνούς σχολείου του Λονδίνου. Τους μαθητές, ηλικίας 8-11 χρονών, ξενάγησε αρχικά στο campus του Σχολείου μια αντιπροσωπεία μαθητών μας. Στη συνέχεια, ο Όμιλος Mιούζικαλ παρουσίασε στα παιδιά τραγούδια από την παράστασή τους. Ακολούθησαν επιδείξεις δεξιοτήτων των μαθητών της 2ας στον στίβο, ενώ αργότερα οι μαθητές από το Chelsea επισκέφτηκαν τάξεις εικαστικών όπου και έφτιαξαν τις δικές τους καρφίτσες. Παρακολούθησαν μαθήματα αγγλικών και γαλλικών με την 4η , 5η και 6η τάξη, ενώ γευμάτισαν στην τραπεζαρία με τους μαθητές μας.  Στα διαλείμματα ανακατεύτηκαν με τους μαθητές μας και η συμμετοχή τους σε εξωτερικά παιχνίδια έδωσε μεγάλη ζωντάνια και χαρά σε όλους μας. Τέλος, μαθητές του Ομίλου UNESCO δίδαξαν στα παιδιά παραδοσιακούς ελληνικούς χορούς.

Η ανταλλαγή απόψεων πάνω σε εκπαιδευτικά θέματα και διδακτικές πρακτικές των επισκεπτών δασκάλων με το Aγγλικό Tμήμα του Σχολείου μας ήταν πολύ εποικοδομητική. Με την επίσκεψη του Hampshire School of Chelsea δόθηκε η ευκαιρία σε μαθητές και δασκάλους και των δύο σχολείων μιας διαπολιτισμικής ανταλλαγής και ενίσχυσης της διαπολιτισμικής μας συνείδησης ως «πολίτες του κόσμου»!