Τελική γιορτή μαθητών/-τριών 2ης τάξης ΔΚΨ

Μαϊ 27, 2024

«Ο γύρος του κόσμου σε 80 ημέρες ξεκίνησε από ένα Όνειρο»

Η φετινή σχολική περιπέτεια της 2ης τάξης σιγά σιγά φτάνει στο τέλος της, παρέα με μία μουσικο-θεατρική περιπέτεια του Φιλέα Φογκ και του Πασπαρτού. Το κλασικό μυθιστόρημα του Ιούλιου Βερν αποτέλεσε το ιδανικό περιβάλλον για την έρευνα των παιδιών στα «Ταξίδια», που πραγματεύεται την ανάγκη για εξερεύνηση και μάθηση. Ακόμα, συνδύασαν και την έρευνά τους πάνω στη «Συνοικία», κατασκεάζοντας ένα «Όνειρο». Από εκεί ξεκίνησαν το ταξίδι τους!

Όλα αυτά ζωντάνεψαν στο Θέατρο του Σχολείου μας από όλα τα δευτεράκια! Χωρίς αμφιβολία, έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό και καταχειροκροτήθηκαν από γονείς και δασκάλους. Φυσικά, τίποτα δεν θα ήταν εφικτό χωρίς τη βοήθεια των δασκάλων της θεατρικής αγωγής, της μουσικής και των ελευθέρων δράσεων. Το αποτέλεσμα μας δικαίωσε όλους!