L'Olympiade de la classe στο δάσος του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών

Ιουν 17, 2024

Τη Δευτέρα, 6 Ιουνίου 2024 οι μαθητές και οι μαθήτριες της 5ης Δημοτικού του κ.Βλόνταρτζικ και της κ.Κιαπεκάκη πραγματοποίησαν μια δράση στο δάσος του Σχολείου μας με τίτλο “L’Olympiade de la classe”.

Με αφορμή την διεξαγωγή των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών αγώνων στο Παρίσι το καλοκαίρι του 2024, οι μαθητές και οι μαθήτριες γνώρισαν τους Παραολυμπιακούς Αγώνες και θαύμασαν την ψυχική δύναμη των αθλητών που συμμετέχουν σε αυτούς.

Διαδικασία δράσης:

-Είχαν τοποθετηθεί μπαλάκια σε διαφορετικά σημεία του εδάφους.

-Οι μαθητές σχημάτισαν δυο ομάδες (σε κάθε ομάδα οι μαθητές ήταν χωρισμένοι σε ζευγάρια).

-Σε κάθε ζευγάρι, ο ένας από τους δυο μαθητές φορούσε μια μάσκα έτσι ώστε να μην βλέπει. Έπρεπε να ακολουθήσει τις οδηγίες του συμμαθητή του για να καταφέρει να μαζέψει τις μπάλες.

-Ο μαθητής “οδηγός” έπρεπε να δώσει τις οδηγίες στα γαλλικά (en avant/en arrière/à droite/à gauche…)

-Ο σκοπός του παιχνιδιού ήταν μια από τις δυο ομάδες να καταφέρει να μαζέψει τις περισσότερες μπάλες.

Μέσα από αυτή τη βιωματική δραστηριότητα, οι μαθητές και οι μαθήτριες ευαισθητοποιήθηκαν ιδιαίτερα καθώς μπήκαν στη θέση των αθλητών με οπτικές αναπηρίες και γνώρισαν τον δικό τους κόσμο του αθλητισμού.