Ανακοίνωση Διαγωνισμού Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης - ΔΚΨ

Ιουν 20, 2024

Φέτος, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας συμμετείχαν στον διαγωνισμό ζωγραφικής του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης, που διοργανώθηκε για 11η συνεχή χρονιά με θέμα «Σημερινές Ιστορίες Αγγείων».

Με μεγάλη χαρά σας ανακοινώνουμε πως μπορείτε να δείτε την ψηφιακή έκθεση με τα έργα όλων των παιδιών που συμμετείχαν στον φετινό διαγωνισμό ζωγραφικής στο website του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης!

Στις 21 & 22/9 τα έργα όλων των παιδιών θα παρουσιαστούν στο Ωδείο Αθηνών σε μια πολύ μεγάλη παιδική έκθεση με τίτλο «Σημερινές Ιστορίες Αγγείων» στο πλαίσιο του 2ου Cycladic Kids Festival.

Παράλληλα με την έκθεση, τα παιδιά θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν θέατρο, μουσική, χορό και κινηματογράφο, ενώ μπορούν να συμμετέχουν καθ’ όλη τη διάρκεια του διήμερου φεστιβάλ σε δημιουργικά εργαστήρια με ελεύθερη είσοδο.

Το αναλυτικό πρόγραμμα θα ανακοινωθεί το Σεπτέμβριο.

Από το Σχολείο μας διακρίθηκαν η μαθήτρια Αλίκη Μπενφοράδο, 1η Δημοτικού (1ΣΤ) και ο μαθητής Περικλής Παπανικολάου, 4η Δημοτικού (4Β). Συγχαρητήρια στα παιδιά.