Το Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών ήρθε τρίτο στο F1 in Schools Ελλάδος για Δημοτικά για το 2024

Ιουν 27, 2024

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι Εθνικοί Τελικοί του 9ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού F1 in Schools για Δημοτικά, με την συμμετοχή 25 ομάδων από όλη την Ελλάδα. Oι αγώνες διενεργήθηκαν στις εγκαταστάσεις του Μποδοσάκειου Δημοτικού Σχολείου του Κολλεγίου Αθηνών στην Κάντζα Αττικής και στις εγκαταστάσεις του Κολλεγίου Ανατόλια στην Πυλαία Θεσσαλονίκης.

Πρωταθλήτρια αναδείχτηκε η ομάδα Boom Fasters από το 20ο Δημοτικό Σχολείο Σερρών και την δεύτερη θέση κέρδισε η ομάδα Amazon Racing από το ίδιο σχολείο. Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας βρέθηκε η ομάδα ‘Lauda Racing - Majestic Turbos’ από το Δημοτικό του Κολλεγίου Αθηνών. Ταχύτερο αυτοκίνητο της διοργάνωσης κρίθηκε αυτό της ομάδας "Lauda Racing - Majestic Turbos" toy DKA. Την πρώτη δεκάδα συμπλήρωσαν ομάδες από το Δημοτικό της Σχολής Μωραΐτη, τα Εκπαιδευτήρια Παλλάδιο Βάρης, το 2ο Δημοτικό Σχολείο Χαλανδρίου, το 26ο Δημοτικό Σχολείο Αχαρνών και το Δημοτικό Σχολείο Νέας Σελεύκειας Ηγουμενίτσας.