E-twinning National Quality Label στο Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών

Σεπ 12, 2024

Η εκπαιδευτικός του Δημοτικού Σχολείου Κολλεγίου Αθηνών Μαριάνθη Γιαννακοπούλου, συντονίστρια του έργου e-Twinning “Resource Don’t Go”, έλαβε την Εθνική Ετικέτα Ποιότητας. Το έργο πραγματοποιήθηκε την σχολική χρονιά 2023-2024 και στη διάρκεια του οι συμμετέχοντες μαθητές ενημερώθηκαν σχετικά με τις έννοιες της βιοοικονομίας με το κατάλληλο για την ηλικία τους εκπαιδευτικό υλικό, συν-δημιούργησουν τις κάρτες για ένα επιτραπέζιο παιχνίδι σχετικά με την βιο-οικονομία με μαθητές από άλλες χώρες της Ευρώπης και έπαιξαν διαδραστικά το παιχνίδι που δημιούργησαν.  Την επιστημονική επιμέλεια του έργου είχε το Πανεπιστήμιο Hohenheim Germany Stuttgart. Αξίζει να σημειωθεί ότι το Σχολείο μας λαμβάνει Εθνική Ετικέτα Ποιότητας για πρώτη φορά.

Η επιτροπή αξιολόγησης έκρινε πως το έργο που υλοποιήθηκε ήταν βασισμένο σε ένα ενδιαφέρον θέμα όπως είναι η Βιοοικονομία με θετικά σημεία το  καλά οργανωμένο twinspace, την διάχυση και αξιολόγηση του έργου, την  ποικιλία δραστηριοτήτων  και τον αριθμό των εταίρων που επιτρέπει την ουσιαστική συνεργασία και επικοινωνία.

Οι μαθητές της 6ης που συμμετείχαν στο έργο ήταν οι:

1.            Φίλιππος Χωματάς

2.            Νικόλας Πουλαντζάς

3.            Μπακούρης Κωνσταντίνος

4.            Νικηφόρος Χάσκος

5.            Ιωάννης Καβάλης

6.            Άγγελος Χριστοδουλόπουλος

7.            Νεκτάριος Καραμπάτσας

8.            Αμαλία Κωνσταντίνου

9.            Μάρκος Ρόκκας

10.          Έρση Καβαλιεράτου

11.          Θοδωρής Κανελλόπουλος

Συγχαρητήρια στους μαθητές και την εκπαιδευτικό τους.