Διάκριση μαθητών/μαθητριών Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στον Διαγωνισμό STEM IN PC

Σεπ 22, 2024

Οι μαθητές/τριες της απογευματινής δράσης STEM in PC των τάξεων β' και γ' Γυμνασίου του Κολλεγίου Ψυχικού έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό ST3DM2024 με θέμα «Ο κοινόχρηστος χώρος που συχνάζουμε (π.χ. πλατεία, πάρκο, παιδική χαρά)», και διακρίθηκαν για τις εξαιρετικές εργασίες τους. Οι μαθητές μας, μέσα από αυτές τις δράσεις, ανέπτυξαν τις ερευνητικές, τεχνολογικές και σχεδιαστικές δεξιότητές τους.

Οι μαθητές/τριες έπρεπε να μελετήσουν  έναν οικείο σε αυτούς χώρο. Διερεύνησαν περιβαλλοντικά, κοινωνικά ή οικονομικά προβλήματα, δηλαδή, προβλήματα αειφόρου ανάπτυξης. Προσπάθησαν να δώσουν λύσεις στο πρόβλημα που εντόπισαν, σχεδιάζοντας την πρόταση που βοηθά στην επίλυσή του με την χρήση των λογισμικών CAD, Onshape και Solidworks. Η μία ομάδα πρότεινε τη δημιουργία Γύρω Γύρω Όλοι που θα παράγει ηλεκτρική ενέργεια, ενώ η άλλη ομάδα ταΐστρα για αδέσποτες γάτες που θα περιέχει αυτοματισμούς για την προστασία τους.

Συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριές μας για τη διάκρισή τους!