Συμμετοχή του μαθητή Νικόλα Γαρουφαλίδη στο Φεστιβάλ Μουσικής της Χάλκης με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών

Σεπ 26, 2024

Ο μαθητής της α’ Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού και του Ωδείου Κολλεγίου Αθηνών Νικόλας Γαρουφαλίδης έλαβε την πολύ τιμητική πρόσκληση να συμπράξει ως σολίστ με την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών  στην τέταρτη ημέρα του 3ου Φεστιβάλ Μουσικής της Χάλκης «Δημήτρης Κρεμαστινός» που πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 10 Σεπτεμβρίου 2024. Πρόκειται για μια ιδιαίτερα προβεβλημένη διοργάνωση με τη συμμετοχή διακεκριμένων σολίστ του διεθνούς μουσικού στερεώματος, η οποία τελεί υπό την αιγίδα της Α.Ε. της Προέδρου της Ελληνικής Δημοκρατία Κατερίνας Σακελλαροπούλου.

Ο 11χρονος Νικόλας, που ερμήνευσε ένα 15λεπτο πρόγραμμα με εξαιρετικά απαιτητικά έργα του κλασικού ρεπερτορίου, είναι Υπότροφος Ειδικού Ενδιαφέροντος του Σχολείου μας για τις εξαιρετικές επιδόσεις του στη Μουσική. Όπως σημείωσε ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ της Χάλκης και στέλεχος της Κρατικής Ορχήστρας Αθηνών, κ. Νίκος Χαλιάσας, ο Νικόλας είναι από τις πολύ σπάνιες περιπτώσεις προικισμένων παιδιών που επιλέγονται να συμπράξουν με το παλαιότερο και μεγαλύτερου κύρους στον ελλαδικό χώρο συμφωνικό σχήμα, την Κρατική Ορχήστρα Αθηνών.

Ευχόμαστε στον μαθητή μας πάντα επιτυχίες!