Επίσκεψη Σλοβένων Εκπαιδευτικών στο Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών στο πλαίσιο Προγράμματος ERASMUS+

Οκτ 11, 2024

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη 13 Σλοβένων εκπαιδευτικών στο Σχολείο μας στο πλαίσιο του Προγράμματος Erasmus+ KA210- 59F69C46- «Small-scale partnerships in school education» με τίτλο «Food in schools and climate change - what is the connection? I take action!» που συντονίζεται από τη Σλοβενία σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, εθνικό χειριστή του εγκεκριμένου από το ΥΠΑΙΘΑ δικτύου «Οικολογικά Σχολεία». Η κινητικότητα με τη μορφή επίσκεψης - μελέτης πραγματοποιήθηκε την Τρίτη, 8 Οκτωβρίου 2024 και είχε σκοπό την ενημέρωση και ανταλλαγή καλών πρακτικών με σχολικές μονάδες της Σλοβενίας στο θέμα της βιώσιμης διατροφής στα σχολεία. Το Αγγλικό Τμήμα του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών παρουσίασε ποικίλες δράσεις σχετικές με τη κομποστοποίηση, την καλλιέργεια λαχανικών στους κήπους του σχολείου, την προέλευση των τροφών, τον τρόπο σίτισης στην τραπεζαρία του Σχολείου μας αλλά και πειράματα σχετικά με το πώς η κλιματική αλλαγή επηρεάζει τους επικονιαστές στη φύση.