To Νηπιαγωγείο "Ι.Μ.Καρράς" υιοθετεί μια αλεπού μέσω της ΑΝΙΜΑ

Οκτ 10, 2024

Φέτος το καλοκαίρι, ένας διαφορετικός «μαθητής» επισκέφτηκε το Νηπιαγωγείο μας! Συχνοί επισκέπτες των πόλεων τα τελευταία χρόνια λόγω της κλιματικής αλλαγής, είναι διάφορα άγρια ζώα. Έτσι, μια μικρή αλεπού, κατέφυγε στην αυλή του Νηπιαγωγείου μας, πιθανώς αναζητώντας τροφή και καταφύγιο.
Οι εργαζόμενοι που την εντόπισαν κρυμμένη μέσα σε έναν θάμνο, πάντα ευαισθητοποιημένοι απέναντι στη προστασία και φροντίδα των ζώων, κάλεσαν την ΑΝΙΜΑ (Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής), η οποία ανταποκρίθηκε άμεσα, τη παγίδεψέ και τη μετέφερε στο κέντρο περίθαλψης.

Στο πλαίσιο της πολυετούς συνεργασίας με την ΑΝΙΜΑ (Σύλλογος Προστασίας και Περίθαλψης Άγριας Ζωής) και της ευαισθητοποίησης των μαθητών του για τη προστασία και φροντίδα του Περιβάλλοντος και της Άγριας Ζωής, το Νηπιαγωγείο «Ιωάννης Μ. Καρράς» προχώρησε στην εικονική υιοθεσία της αλεπούς συμβάλλοντας στα έξοδα περίθαλψης και νοσηλείας της μέχρι την αποκατάσταση της.