Συμμετοχή μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στο 37ο Παγκύπριο Συμπόσιο Εταιρικών Σχολείων UNESCO

Απρ 11, 2014
Μέλη του Ομίλου UNESCO του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχαν στο 37o Παγκύπριο Συμπόσιο Εταιρικών Σχολείων UNESCO Κύπρου, που πραγματοποιήθηκε από τις 3 έως τις 4 Απριλίου 2014, στη Λευκωσία.

Το Συμπόσιο, με θέμα «Οικοδομώντας γέφυρες μέσω των τεχνών και του πολιτισμού: Ο ρόλος των τεχνών στην καταπολέμηση των διακρίσεων και του κοινωνικού αποκλεισμού», διεξήχθη στους χώρους του Ενιαίου Λυκείου Κύκκου Α΄ και του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου υπό την αιγίδα της Κυπριακής Εθνικής Επιτροπής UNESCO και του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

Η ομάδα του Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών, την οποία συγκρότησαν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Ν.  Αντωνίου, Α. Λαγός, Σ. Λύτρας, Σ. Φιλίππου και της Β΄ Λυκείου Σ. Αντωνάτος, Ε. Αρβανίτη και Α. Φούντας, παρουσίασε το πρόγραμμα «Δράσεις σε Γειτονιές» των Δήμων Αθηναίων και Θεσσαλονίκης, ένα σχέδιο κοινωνικής ενσωμάτωσης των μεταναστών σε τοπικό επίπεδο μέσω ολοκληρωμένων πολιτιστικών δράσεων. Τους μαθητές συνόδευσαν ο κ. Κ. Τσιώρης και ο κ. Ν. Παλάντζας.

Τα μέλη της αποστολής επισκέφθηκαν την ιστορική οδό Λήδρας, τον Τύμβο Μακεδονίτισσας, την Πράσινη Γραμμή, τα Φυλακισμένα Μνήματα, το Κυπριακό Αρχαιολογικό Μουσείο, την Αρχιεπισκοπή, το Βυζαντινό Μουσείο, το Θρονί και τη Μονή Κύκκου.