Συμμετοχή μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στο 38ο ο Παγκύπριο Συμπόσιο Εταιρικών Σχολείων UNESCO

Μαρ 25, 2015
Μέλη του Ομίλου UNESCO του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχαν στο 38o Παγκύπριο Συμπόσιο Εταιρικών Σχολείων UNESCO Κύπρου, που πραγματοποιήθηκε από τις 11 έως τις 15 Μαρτίου 2015 στη Λάρνακα.

Στο πλαίσιο του Συμποσίου οι δραστηριότητες του Δικτύου Εταιρικών Σχολείων UNESCO (ASPnet) Κύπρου επικεντρώθηκαν στη μελέτη στοιχείων Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της Κύπρου και συγκεκριμένα στοιχείων εγγεγραμμένων στον Αντιπροσωπευτικό Κατάλογο Άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO: Τσιαττιστά, Λευκαρίτικο Κέντημα, Μεσογειακή Διατροφή. Επίσης, το Συμπόσιο περιελάμβανε οπτικοακουστικές παρουσιάσεις, μουσικοχορευτικά δρώμενα, θεατρικές παραστάσεις, ενδιαφέροντα εργαστήρια.

Την ομάδα του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών συγκρότησαν οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Κ. Παπαχρονοπούλου, Κ. Σοφτάς και Φ. Τσαγλιώτη και της Β΄ Λυκείου Θ. Αλεπάκος, Φ. Αναστασόπουλος, Η. Αρβανιτίδης, Ε. Αυλωνίτης, Γ. Γκικάκης, Ε. Ρουσσάκη και Δ. Τσακρή. Τους μαθητές συνόδευσαν ο κ. Κ. Τσιώρης και ο κ. Γ. Βρύζας.

Μετά τη λήξη των εργασιών του Συμποσίου ακολούθησε ξενάγηση στην πόλη της Λάρνακας και πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη στη Λευκωσία (Τύμβος Μακεδονίτισσας, Πράσινη Γραμμή, Φυλακισμένα Μνήματα, Αρχαιολογικό Μουσείο).