Διάκριση μαθητριών του Λατσείου στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Μαρ 17, 2016

Φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στον 2ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που διοργανώνει ο Οργανισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής και Επιστήμης W.R.OTM Hellas, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων. Στο φετινό διαγωνισμό με θέμα: «Ο Γαλαξίας μας», οι μαθήτριες του Σχολείου μας, Γιοκρούση Ελευθερία, Θεοχάρη Νικολέττα, Σπυροπούλου Λυδία και Στράτου Αταλάντη συμμετείχαν στον προκριματικό γύρο και εν συνεχεία στον τελικό της Περιφέρειας Αττικής, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 5 Μαρτίου 2016. Οι τέσσερις μαθήτριες του Σχολείου μας, μετά από διαδοχικές απαιτητικές παρουσιάσεις σε τρεις διαφορετικές κριτικές επιτροπές, προκρίθηκαν αρχικά από τις εκατόν δέκα ομάδες στις σαράντα, στη συνέχεια στις είκοσι και τέλος στις δεκαπέντε καλύτερες ομάδες της Αττικής. Έτσι, θα έχουν την ευκαιρία να εκπροσωπήσουν το Σχολείο μας στους τελικούς του Πανελλήνιου Διαγωνισμού που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 19 Μαρτίου 2016. Συγχαρητήρια στις μαθήτριές μας και τους ευχόμαστε πάντα επιτυχίες.