Συμμετοχή δύο μαθητών του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στην ημερίδα EUROSCOLA στο Στρασβούργο

Νοε 9, 2016
Ο μαθητής της Γ΄ Λυκείου Έκτωρ-Παναγιώτης Μελισσινός και η μαθήτρια της Β΄ Λυκείου Ελένη Μπουζιάνη συμμετείχαν στην ημερίδα EUROSCOLA (28 Οκτωβρίου 2016) που διοργάνωσε το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο Στρασβούργο.

Η ημερίδα EUROSCOLA διοργανώνεται από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο με στόχο οι νέοι της Ευρωπαϊκής Ένωσης να γνωρίσουν τον χώρο και τον τρόπο λειτουργίας του Κοινοβουλίου αλλά και να εκφράσουν τις προσδοκίες και τις απόψεις τους για την ευρωπαϊκή οικοδόμηση.

Στην ημερίδα έλαβαν μέρος πεντακόσιοι περίπου μαθητές από χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής εκπροσωπήθηκε από είκοσι τέσσερις μαθητές, οι οποίοι επελέγησαν μετά τη συμμετοχή τους σε γραπτό διαγωνισμό ανάμεσα σε μαθητές Λυκείων της περιφέρειας.

Στο πλαίσιο της ημερίδας οι μαθητές ξεναγήθηκαν από στελέχη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου στην αίθουσα Συνεδριάσεων, συνομίλησαν και υπέβαλαν ερωτήσεις στον αντιπρόεδρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου και συμμετείχαν σε επιτροπές, όπου συζήτησαν με ευρωπαίους συμμαθητές τους κρίσιμα θέματα, όπως τα Ανθρώπινα Δικαιώματα και η Ασφάλεια των πολιτών, η νεανική απασχόληση και το μέλλον της σύγχρονης Ευρώπης.

Η ημερίδα ολοκληρώθηκε με την επίδοση πιστοποιητικών συμμετοχής, τα οποία υπέγραψε ο Πρόεδρος του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.