Τελικός Ρητορικού Διαγωνισμού HOWLAND Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών

Μαρ 26, 2018

Την Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2018, πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο του Κολλεγίου, ο τελικός του Ρητορικού Διαγωνισμού Howland του Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών. Κάτοχος του Επάθλου Howland για το σχολικό έτος 2018 αναδείχθηκε ο μαθητής της Γ’ Λυκείου Σταμάτιος Κουλούρης.

Το θέμα του Διαγωνισμού ήταν:

Ἀπὸ ἐργασία, θεατρικές παραστάσεις, διαλέξεις ἢ ἀπὸ θεληματικὲς στερήσεις συχνὰ οἱ μαθητὲς συνάζουν χρήματα γιὰ τὸ Ταμεῖο Ὑποτροφιῶν ἢ γιὰ φιλανθρωπικοὺς σκοπούς. Ἔτσι συνηθίζουν ἀπὸ μικροί, νὰ ἐκπληροῦν ὄμορφα καὶ ἀπίεστα τὶς κοινωνικὲς ὑποχρεώσεις τοῦ πολίτου.

Στεφάνου Δέλτα, Τὸ Κολλέγιον Ἀθηνῶν Ἵδρυσις, Δρᾶσις καὶ Νέαι Κατευθύνσεις τοῦ Προγράμματός του

Η αλληλεγγύη ως αποτέλεσμα παιδείας, ατομικής ευαισθησίας και ελεύθερης επιλογής είναι δράση για την διαμόρφωση ολοκληρωμένης προσωπικότητας και καλύτερης κοινωνίας. Ποια η διαχρονική συμβολή του Κολλεγίου στην καλλιέργεια πνεύματος αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς;

Προκριθέντες για την τελική φάση:

Δανάη Αθανασίου

Ιωάννης Κακλαμάνης

Δημήτριος-Νεκτάριος Κολίτσης-Βενέτικος

Σταμάτιος Κουλούρης

Αντώνιος Λύρας

Προκριθέντες για την ημιτελική φάση:

Δανάη Αθανασίου

Αικατερίνη Δημάτου