Διαδικτυακή Ξενάγηση των μαθητών του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού στον 'ΑΡΚΤΟΥΡΟ'

Μαϊ 31, 2021

Στο πλαίσιο του Service asActionοι μαθητές και οι μαθήτριες του Α3 του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού επέλεξαν για το φετινό έτος να ασχοληθούν με τη δράση της περιβαλλοντικής οργάνωσης «ΑΡΚΤΟΥΡΟΣ». Έτσι, στις 24/05, είχαν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν μία εικονική ξενάγηση στον χώρο του ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ υπό την καθοδήγηση της κ. Μ. Γλούφτση, ξεναγού – μέλους της Παιδαγωγικής Ομάδας ΑΡΚΤΟΥΡΟΥ. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία όχι μόνο να επισκεφθούν εικονικά τον χώρο αλλά και να παίξουν το παιχνίδι «Το μυστήριο της μικρής αρκούδας», λύνοντας γρίφους και αινίγματα. Αφού πληροφορήθηκαν για το έργο της οργάνωσης, αποφάσισαν να υιοθετήσουν μία αρκούδα, συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στην κάλυψη της τροφής της αλλά και των αναγκών για κτηνιατρική περίθαλψη.