Συμμετοχή ΙΒ DP σε πρόγραμμα για την ενημέρωση των εφήβων σχετικά με τις εξαρτησιογόνες ουσίες

Φεβ 9, 2022

Στο πλαίσιο του 2ου έτους του IB DP στο μάθημα Psychology HL οι μαθητές του τμήματος 2-3, υπό την καθοδήγηση της κας. Αριάννας Καρακώστα και σε συνεργασία με το Τμήμα Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Σχολείου, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα Boys and Girls Plus, το οποίο υποστηρίζεται από το πρόγραμμα Αστικής Δικαιοσύνης (2007-2013) της Ευρωπαϊκής Ένωσης και το Ευρωπαϊκό κεφάλαιο για την ενίσχυση της Ελευθερίας, της Ασφάλειας, και της Δικαιοσύνης. Για την προετοιμασία και εκπαίδευσή της στο πρόγραμμα, η κα. Καρακώστα συμμετείχε σε σχετικό σεμινάριο.

Κατά τη διάρκεια έξι διδακτικών ωρών (15 Ιανουαρίου - 6 Φεβρουαρίου 2022) οι μαθητές και μαθήτριες συζήτησαν τρόπους προώθησης και εφαρμογής ενός υγειούς τρόπου ζωής και συγκεκριμένα την πρόληψη στη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών, όπως το αλκοόλ, το κάπνισμα και τα ναρκωτικά. Πρόκειται για ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα που έχει ήδη εφαρμοσθεί και αξιολογηθεί με πολύ θετικά αποτελέσματα σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες και απευθύνεται σε εφήβους 13 με 19 ετών. Στηρίζεται σε διαδικτυακά κινούμενα σχέδια ειδικά σχεδιασμένα για το πρόγραμμα. Στα πλαίσια του προγράμματος συζητήθηκαν ερωτήσεις όπως τι οδηγεί κάποιον να δοκιμάσει μία εξαρτησιογόνο ουσία, πώς μπορεί να προστατευθεί ο έφηβος ή και πώς μπορεί κάποιος να προστατεύσει τους φίλους του.