Το τμήμα Κοράλλι ερευνά τα κοσμήματα και τις τέχνες

Φεβ 18, 2022
Στο πλαίσιο της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πώς εκφραζόμαστε», οι μαθητές του τμήματος «Κοράλλι» συνομίλησαν με μαμά της τάξης τους, η οποία είναι σχεδιάστρια κοσμημάτων, μέσω της πλατφόρμας Microsoft Teams. Συγκεκριμένα, οι μαθητές επικοινώνησαν/communicators και θέλησαν να μάθουν πώς φτιάχνονται τα κοσμήματα, αλλά και που βρίσκουν οι σχεδιαστές τα υλικά που χρησιμοποιούν. Στη συνέχεια, διαχώρισαν το επάγγελμα του χρυσοχόου από αυτό του σχεδιαστή κοσμημάτων και του πωλητή και μίλησαν για το πώς μπορούν να σχεδιάσουν στο χαρτί ένα κόσμημα και έπειτα να το κατασκευάσουν. Τέλος, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά κοσμήματα που είχε φτιάξει η μαμά με τη μικρή μας μαθήτρια και να φτιάξουν και δικά τους κοσμήματα με την τεχνική του shrink paper.

Την ευχαριστούμε θερμά.