Το τμήμα Αχιβάδα ερευνά τη δημιουργικότητα

Μαρ 1, 2022
Στο πλαίσιο επεξεργασίας της Διαθεματικής Ενότητας Έρευνας «Πώς εκφραζόμαστε», οι μαθητές του τμήματος «Αχιβάδα» συνομίλησαν μέσω Microsoft Teams με γονέα του τμήματος, ο οποίος μίλησε για την οικογενειακή επιχείρηση του. Με φαντασία και έμπνευση, σχεδιάζουν εσωτερικούς χώρους κτηρίων (ξενοδοχείων και σπιτιών) και φτιάχνουν έπιπλα στις προδιαγραφές των πελατών τους. Μας παρουσίασε εκθέματα τα οποία υπάρχουν στην έκθεση του μαγαζιού του. Συγκεκριμένα, μίλησε για δειγματολόγια χρωμάτων, ταπετσαρίες, καρέκλες και άλλα πολλά έπιπλα. Οι μαθητές έκαναν ερωτήσεις για το πως οι αρχιτέκτονες και οι μηχανικοί σχεδιάζουν και φτιάχνουν τα προϊόντα της εταιρίας, και μέσω της παραπάνω διαδικασίας εξάσκησαν τις κοινωνικές δεξιότητες (Social skills) και τις δεξιότητες επικοινωνίας (Communication skills).
Τον ευχαριστούμε θερμά.