Ρητορικός Διαγωνισμός «ΔΕΛΤΑ» Λυκείου Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 4, 2022

Την Τρίτη, 1 Μαρτίου 2022 πραγματοποιήθηκε στο Θέατρο Χωρέμη η τελική φάση του Ρητορικού Διαγωνισμού «ΔΕΛΤΑ» για τους μαθητές της Γ΄ Λυκείου και του ΙΒ2 Κολλεγίου Ψυχικού.

Κάτοχος του Επάθλου «ΔΕΛΤΑ» για το σχολικό έτος 2021-2022 ανακηρύχθηκε ο μαθητής Γεώργιος Κυριακόπουλος.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν τόσο στην τελική όσο και ημιτελική φάση του γυμνάσματος, το οποίο είχε ως γενικό θέμα την παράδοση και την καινοτομία.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές διαγωνίσθηκαν σε γύμνασμα, με θέμα:

“Tradition and innovation have been timeless companions as well as creative contributing forces to the education of Athens College”

WORDS:

Revolution, Tomorrow, Heritage, Fusion, Embrace.
“The secret of change is to focus all of your energy, not on fighting the old, but on building the new” - Socrates

Στην Ελλανόδικο Επιτροπή συμμετείχαν  η κ. Ms. Shanna Surendra, Cultural Affairs Officer, United States Embassy, Athens, ο κ. Μάρκος Βερέμης, απόφοιτος του Κολλεγίου Αθηνών και κάτοχος του Επάθλου «Delta» το 1991 και η κ. Kate Varey, IB Coordinator, Campion School.

Οι μαθητές που προκρίθηκαν στην τελική φάση του Διαγωνισμού ήταν οι:

Κυριακόπουλος Γεώργιος,  ΙΒ2
Μπαμπινιώτη Αθηνά,  ΙΒ2
Μπατατούδη Μαρία Ελένη,  Γ3
Μωραϊτάκη Χαρίκλεια,  Γ4
Χατζηδημητρίου Μαρία Ηλέκτρα,  Γ2

Στην ημιτελική φάση του Διαγωνισμού είχαν προκριθεί επιπλέον και οι μαθητές:

Ιατροπούλου Μαρίνα, Γ3
Κορδελλίδου Άννα, ΙΒ2