Ανθόκηπος στον χώρο του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού

Μαρ 31, 2022

Στα πλαίσια του Service As Action, μαθητές του Γυμνασίου Κολλεγίου Ψυχικού αποφάσισαν να εμπλουτίσουν τον ανθόκηπο που βρίσκεται στο πίσω μέρος του κτηρίου 'Βασιλεία' με αρωματικά φυτά και βότανα. Πριν την δράση έγινε συζήτηση για τα οφέλη της κηπουρικής, η οποία ενισχύει τις δεξιότητες της συνεργασίας και της επικοινωνίας όπως και το αίσθημα προσωπικής επιτυχίας και περηφάνιας. Κατά την διάρκεια της δράσης, οι μαθητές βελτίωσαν τον φράκτη που υπήρχε στο συγκεκριμένο σημείο και στη συνέχεια ο κάθε μαθητής φύτεψε ένα φυτό της επιλογής του και ανέλαβε να το φροντίζει και να το περιποιείται για την υπόλοιπη σχολική χρονιά. Οι μαθητές σκάλισαν το χώμα και τοποθέτησαν τα φυτά τους ενώ στην συνέχεια έριξαν λίπασμα και τα πότισαν. Επιπλέον, έβαλαν πέτρες γύρω από την περιοχή του φυτού τους και ενημερώθηκαν για τον τρόπο φροντίδας των φυτών τους.