Μαθητές του Κολλεγίου στον τελικό του International Competition for Young Debaters 2022 στην Οξφόρδη

Μαϊ 3, 2022

Οι μαθητές Ιακώβ Δαυΐδ (Α’ Λυκείου, ΚΨ) και Λεωνίδας Μαρινόπουλος (Α’ Λυκείου, ΚΨ) συμμετείχαν στον Διεθνή Τελικό του International Competition for Young Debaters 2022, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 24 Απριλίου στο Oxford Union.

Η ομάδα μας προκρίθηκε στον Διεθνή Τελικό αφού κατατάχθηκε στην 1η θέση του Greece Qualifying Round που πραγματοποιήθηκε τον Φεβρουάριο. Στον Διεθνή Τελικό οι μαθητές διαγωνίσθηκαν με ομάδες από όλο τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένων ομάδων από την Αγγλία, την Ινδία, την Ιρλανδία, τον Καναδά και τη Σκωτία. Ολοκλήρωσαν τον Διαγωνισμό με 8 ομαδικούς πόντους.

Ο Διαγωνισμός αυτός απευθύνεται σε μαθητές κάτω των 16 ετών και φέτος διοργανώθηκε από την ομάδα debate του Oxford Union, δίνοντας τους μαθητές μας την ευκαιρία να κάνουν debate σε ένα από τα πλέον ιστορικά κτίρια της Οξφόρδης, αλλά και να επισκεφτούν το Πανεπιστήμιο.

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για αυτή τη σημαντική τους επιτυχία σε διεθνές επίπεδο!