Έπαινος συμμετοχής για το Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό Bravo Schools 2022

Ιουν 30, 2022

Το Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στον Πανελλήνιο Σχολικό Διαγωνισμό για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης, Bravo Schools 2022. Στο διαγωνισμό αυτό πήραν μέρος 351 σχολικές τάξεις με 650 συμμετοχές σε εφαρμοσμένα σενάρια/καινοτόμα προγράμματα, μαθητικές δημιουργίες και δράσεις συνεργασίας από 20.229 και πλέον μαθητές, ενώ 32.000 ενεργοί πολίτες ανταποκρίθηκαν στα μηνύματα των παιδιών και συμμετείχαν στην ανοιχτή ψηφοφορία των κατατιθέμενων εργασιών. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού έλαβε έπαινο συμμετοχής το σχολείο μας αλλά και όλοι οι εκπαιδευτικοί που συμμετείχαν με τις δράσεις τους, ενώ το καινοτόμο πρόγραμμα της Κας Καφετζοπούλου “An Inquiry into Endangered Animals” (Στόχος 15) έλαβε τιμητική διάκριση. Η συμμετοχή του σχολείου μας στο Bravo Schools 2022 μας εντάσσει στο διεθνές σχολικό δίκτυο του World's Largest Lesson και στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους 17 Παγκόσμιους Στόχους Ιn Αction SDGs Schools Club. Μπορείτε να δείτε τις φετινές βραβεύσεις & διακρίσεις στην ιστοσελίδα του Bravo Schools και να παρακολουθήσετε και την online εκδήλωση βραβευσης.