Το Ψυχοπαιδαγωγικό Τμήμα του Κολλεγίου
στο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικής Ψυχολογίας

Το Ψυχοπαιδαγωγικό Τμήμα του Κολλεγίου στο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικής Ψυχολογίας

Νοε 21, 2022

Το Ψυχοπαιδαγωγικό Τμήμα του Κολλεγίου συμμετείχε στο 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Σχολικής Ψυχολογίας που διεξήχθη στη Θεσσαλονίκη στις 10-13 Νοεμβρίου 2022 με θέμα: «Το σχολείο (μάς) αλλάζει! Η συμβολή της Σχολικής Ψυχολογίας». Οι ψυχολόγοι μας πραγματοποίησαν τις εξής ομιλίες:

1. Ο ρόλος της διεπιστημονικής ψυχοπαιδαγωγικής ομάδας στο νηπιαγωγείο: ένα συστημικό μοντέλο ευαισθητοποίησης, υποστήριξης και πρόληψης. Ομιλήτρια: Αγγελική Χριστοδούλου, Ψυχολόγος, Υπεύθυνη Ψυχοπαιδαγωγικής Ομάδας, Νηπιαγωγείο «Ιωάννης Μ. Καρράς»

2. Ο ρόλος του λογοθεραπευτή σε νηπιαγωγείο γενικής εκπαίδευσης στα πλαίσια διεπιστημονικής ομάδας: ένα συστημικό μοντέλο πρόληψης. Ομιλήτρια: Μαρία Διαμαντή, Λογοθεραπεύτρια, Νηπιαγωγείο «Ιωάννης Μ. Καρράς»

3. Ο ρόλος και η λειτουργία διεπιστημονικής ψυχοπαιδαγωγικής ομάδας σε ένα νηπιαγωγείο μέσα από τη μελέτη περίπτωσης. Ομιλήτρια: Ευδοξία Δουδωνή, Ψυχολόγος, Νηπιαγωγείο «Ιωάννης Μ. Καρράς»

4. Ο ρόλος του ψυχοπαιδαγωγικού τμήματος ενός σχολείου μέσα από τις σύνθετες προκλήσεις της νέας εποχής. Ομιλήτρια: Μάγια Αλιβιζάτου, Ψυχολόγος, Διασχολική Συντονίστρια Ψυχοπαιδαγωγικού Τμήματος