Συμμετοχή του Δημοτικού Κολλεγίου Ψυχικού στο Πρωτάθλημα ανακύκλωσης

Δεκ 8, 2022

To Δημοτικό Κολλεγίου Ψυχικού συμμετέχει στο «Πρωτάθλημα Ανακύκλωσης» που διεξάγεται από την Περιφέρεια Αττικής σε συνεργασία με τον ΕΔΣΝΑ υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής.

Στόχος αυτής της δράσης είναι τα παιδιά μας να μάθουν να ανακυκλώνουν σωστά και να εμβαθύνουν στις πρακτικές διαχείρισης των υλικών. Καθ’ όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος με την ενεργή βοήθεια των εκπαιδευτικών, τα παιδιά θα ενημερώνονται για τα οφέλη της πρόληψης παραγωγής αποβλήτων, αποτελώντας παράδειγμα προς μίμηση για όλους εμάς.

Στο πλαίσιο αυτής της δραστηριοποίησης, η στήριξη των γονέων θα ενισχύσει αποφασιστικά την προσπάθεια των μαθητών, (διαχωρίστε τα ανακυκλώσιμα υλικά όπως χαρτί, πλαστικό & αλουμίνιο του σπιτιού και προωθήστε τα στο σχολείο). Η δράση ξεκίνησε τον Νοέμβριο του 2022 και θα ολοκληρωθεί τον Ιούνιο του 2023.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συμβολή σας!