Συμμετοχή του Ομίλου Περιβάλλοντος και Κηπουρικής του Δημοτικού Κολλεγίου Αθηνών στο σεμινάριο «Τα Οικολογικά Σχολεία, μια πρόταση κλιματικής εκπαίδευσης στην πράξη: μεθοδολογία και εφαρμογές»

Δεκ 15, 2022

Την Πέμπτη, 8 Δεκεμβρίου η εκπαιδευτικός Μαριάνθη Γιαννακοπούλου παρουσίασε δράσεις του Ομίλου Περιβάλλοντος και Κηπουρικής στο σεμινάριο «Τα Οικολογικά Σχολεία, μια πρόταση κλιματικής εκπαίδευσης στην πράξη: μεθοδολογία και εφαρμογές». Το σεμινάριο διοργάνωσε η Ελληνική Εταιρία Προστασίας της Φύσης, εθνικός χειριστής του Διεθνούς Θεματικού Δικτύου ΠΕ «Οικολογικά Σχολεία» και η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας, συντονιστικός φορέας του δικτύου «Οικολογικά Σχολεία». Η εκπαιδευτικός παρουσίασε τα 7 βήματα των Οικολογικών Σχολείων μέσα από δράσεις που υλοποιήθηκαν στο Σχολείο μας στο παρελθόν και για τις οποίες το Σχολείο μας έχει βραβευτεί τέσσερις φορές με την Πράσινη Σημαία των Οικολογικών σχολείων.
Το σχετικό απόσπασμα μπορείτε να παρακολουθήσετε στο 1:50:00 - 2:02:00 του βίντεο που ακολουθεί.