18ο Συνέδριο Model United Nations στο Κολλέγιο Ανατόλια

Φεβ 16, 2023

Η Ομάδα Model United Nations (MUN) του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στο 18ο Συνέδριο MUN που πραγματοποιήθηκε στις 10-12 Φεβρουαρίου στο Κολλέγιο Ανατόλια στη Θεσσαλονίκη. Το θέμα της Γενικής Συνέλευσης ήταν: “Eliminating honour-killings and practices".

Το Σχολείο μας εκπροσωπήθηκε από 4 15μελής αντιπροσωπείες που εκπροσώπησαν την Εσθονία, το Κατάρ, την Αργεντινή και τη Σιγκαπούρη. Οι αντιπροσωπείες μας συμμετείχαν σε Επιτροπές της Γενικής Συνέλευσης, όπως οι GA1, GA2, GA4 και GA6, καθώς και σε Εξειδικευμένες Επιτροπές όπως οι ECOSOC, Advisory Panel (APQ) και EU Council of Ministers.

Συμμετέχοντας στο Συνέριο αυτό, οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να διεξαγάγουν έρευνα, να βελτιώσουν τις δεξιότητές τους στην επικοινωνία, να διευρύνουν τις γνώσεις τους στη διεθνή θεματολογία, να αποκτήσουν ευχέρεια επικοινωνίας στην αγγλική γλώσσα και να συναναστραφούν με συμμαθητές τους από όλη την Ελλάδα και τον υπόλοιπο κόσμο.