Εκπαιδεύσεις για την παροχή Πρώτων Βοηθειών στο Σχολείο

Μαρ 2, 2023

Την Τετάρτη, 22 Φεβρουαρίου και την Τετάρτη, 1 Μαρτίου 2023 πραγματοποιήθηκε εκπαίδευση όλου του προσωπικού του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος για την παροχή Πρώτων Βοηθειών. Η διαδραστική εκπαίδευση με θέμα «Πρώτες Βοήθειες στον χώρο του σχολείου» έγινε από τον κ. Αντώνη Μακρή, Παιδίατρο και Υπεύθυνο της Ιατρικής Υπηρεσίας του Ελληνοαμερικανικού Εκπαιδευτικού Ιδρύματος στο Θέατρο του Κολλεγίου στο Ψυχικό και στο Θέατρο του Λατσείου στην Κάντζα αντίστοιχα.

Κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης, αναλύθηκαν διεξοδικά οι βασικές αρχές παροχής Πρώτων Βοηθειών και ποιες είναι οι ενδεδειγμένες ενέργειες σε σοβαρά και επείγοντα περιστατικά, τα οποία είναι πιθανό να συμβούν στον χώρο ενός σχολείου, όπως πνιγμονή, απώλεια συνείδησης, λιποθυμία, σπασμοί, διαβήτης, δηλητηρίαση/ μέθη, καρδιακή προσβολή και καρδιακή ανακοπή.

Ο κ. Μακρής πραγματοποίησε αντίστοιχες ομιλίες-εκπαιδεύσεις και σε μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου του Κολλεγίου Αθηνών και του Κολλεγίου Ψυχικού.