Παράσταση του Δραματικού Ομίλου του Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών στη Νέα Υόρκη και στη Βοστώνη

Ιουλ 10, 2023

Μέσα σε κλίμα μεγάλης συγκίνησης, το Σάββατο, 1, την Κυριακή, 2 και την Παρασκευή , 7 Ιουλίου 2023, ο Δραματικός Όμιλος Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών παρουσίασε το έργο της Έλλης Παπαδημητρίου «Κοινός Λόγος» σε σκηνοθεσία Αγγελικής Γκιργκινούδη στο Ελληνικό Πολιτιστικό Κέντρο «Θέσπις» στη Νέα Υόρκη και στο Μαλιώτειο Πολιτιστικό Κέντρο στη Βοστώνη.

Οι παραστάσεις πραγματοποιήθηκαν με την αιγίδα της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας.

Χαιρετισμό στους ομογενείς που παρευρέθηκαν απηύθυνε ο Διευθυντής/President του Κολλεγίου Αθηνών Καθηγητής Κώστας Συνολάκης ΄75, ο οποίος εξήρε τον ρόλο των Ελλήνων της διασποράς και χαρακτήρισε τις παραστάσεις αυτές ως την έναρξη εξορμήσεων των μαθητών του Κολλεγίου για τη σύσφιξη των σχέσεων του Σχολείου μας με τους αποφοίτους του στο εξωτερικό και γενικότερα με τις ελληνικές κοινότητες του εξωτερικού.

Εμφανώς συγκινημένος, ο Αρχιεπίσκοπος Αμερικής Ελπιδοφόρος παρακολούθησε την παράσταση στη Νέα Υόρκη (2/7).

Το έργο «Κοινός Λόγος» από τον Δραματικό Όμιλο Λυκείου Κολλεγίου Αθηνών εντάσσεται στο ευρύτερο αφιέρωμα του Κολλεγίου για τον Μικρασιατικό Ελληνισμό, τη Mικρασιατική Καταστροφή και τη μετεγκατάσταση των Ελλήνων της Μικράς Ασίας στην Ελλάδα.