Οδηγίες για τις Εγγραφές του σχολικού έτους 2024-2025

Μαϊ 14, 2024

Εκ μέρους της Διεύθυνσης του Κολλεγίου, σας ευχαριστώ θερμά που εμπιστεύεστε το Σχολείο και τους εκπαιδευτικούς μας για τη φοίτηση του παιδιού σας.

Οι εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025 θα γίνουν ψηφιακά, μέσω ειδικής επιλογής στην ιστοσελίδα μας http://www.athenscollege.edu.gr στο διάστημα από Τρίτη 14 Μαΐου 2024 μέχρι και την Παρασκευή 14 Ιουνίου 2024 . Όλα τα σχετικά με τις εγγραφές αρχεία θα βρίσκονται αναρτημένα με την ένδειξη «Ηλεκτρονικές Εγγραφές 2024-2025».

Για την πρόσβαση στη σελίδα των ψηφιακών εγγραφών πρέπει να γίνει χρήση των προσωπικών σας στοιχείων εισόδου (username & password).

Σε περίπτωση που έχετε χάσει τα στοιχεία εισόδου, μπορείτε να αποστείλετε email στη διεύθυνση [email protected] για να σας αποσταλούν εκ νέου.

ΠΟΙΟΣ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΕΙ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ:

• Μετά τις αλλαγές που επέφερε από τις 16.09.2021 ο νέος Ν. 4800/2021, σε σχέση με την άσκηση της επιμέλειας των ανηλίκων τέκνων και στη βάση των σχετικών διευκρινιστικών εγκυκλίων του ΥΠΑΙΘ (Φ1/117262/ΓΔ4/20.09.2021 και Φ1/169086/ΓΔ4/24.12.2021), η εγγραφή των μαθητών/μαθητριών στο Σχολείο μας για το σχολικό έτος 2024 – 2025, πραγματοποιείται κατά κανόνα και από τους δύο γονείς. Για το σκοπό αυτό, οι γονείς εισέρχονται διαδοχικά στην ειδική εφαρμογή, κάνοντας χρήση των προσωπικών τους κωδικών. Με την είσοδο του πρώτου εκ των δύο γονέων και τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής φόρμας, η εγγραφή τίθεται σε προσωρινή κατάσταση Αναμονής Οριστικοποίησης (Pending) μέχρι την είσοδο του έτερου γονέα, ο οποίος και θα την οριστικοποιήσει. Θα αποστέλλεται email στον χρήστη που εισήλθε πρώτος στο σύστημα, καθώς και στον έτερο γονέα, με το κατάλληλο κείμενο. Το στάδιο της οριστικοποίησης της εγγραφής μέσω της εισόδου και του δεύτερου γονέα είναι υποχρεωτικό για την ολοκλήρωση της διαδικασίας.
  • Η εγγραφή μαθητή/μαθήτριας εξαιρετικά από τον έναν μόνον γονέα, πραγματοποιείται μόνον στις περιπτώσεις όπου ο έτερος γονέας έχει αποβιώσει, ή όπου η επιμέλεια του ανηλίκου ασκείται αποκλειστικά από τον έναν γονέα, σύμφωνα με τα οριζόμενα στο Ν. 4800/2021 και υπό την προϋπόθεση ότι η εν λόγω οικογενειακή κατάσταση έχει δηλωθεί στο Ε.Ε.Ι. σε χρόνο προγενέστερο των εγγραφών. Στην περίπτωση αυτή, οποιοσδήποτε άλλος επιχειρήσει τη διαδικασία της εγγραφής, ακόμα και μετά την επιτυχημένη είσοδο στην εφαρμογή, θα λαμβάνει κατάλληλο μήνυμα που θα τον ενημερώνει για την αδυναμία υποβολής για το συγκεκριμένο μαθητή. Ο γονέας που έκανε την εγγραφή θα λαμβάνει επιβεβαιωτικό email για την οριστική υποβολή της εγγραφής.

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ:

• Οι γονείς που πραγματοποιούν την εγγραφή του παιδιού τους, πρέπει να αποδεχθούν τα συνημμένα στη φόρμα ηλεκτρονικής εγγραφής έγγραφα.
  • Πριν από την εγγραφή, πρέπει να έχει εξοφληθεί οποιαδήποτε παλαιότερη οφειλή προς το Ε.Ε.Ι. και να καταβληθεί το ποσό των 1.700€ (χιλίων επτακοσίων Ευρώ) ως προκαταβολή διδάκτρων καθώς και το ποσό των 400€ (τετρακοσίων Ευρώ) ως προκαταβολή κομίστρων (εφόσον γίνει χρήση των υπηρεσιών Μεταφοράς).
  • Για την ολοκλήρωση της εγγραφής, οι γονείς, που πραγματοποιούν την εγγραφή του παιδιού τους, πρέπει να αποστείλουν στη Γραμματεία της σχολικής μονάδας, όπου θα φοιτήσει το παιδί, μέχρι 31 Αυγούστου 2024 όποιο σχετικό έγγραφο (π.χ. ιατρικά πιστοποιητικά) τους ζητηθεί.

ΑΛΛΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ:

• Η καταβολή τυχόν οφειλόμενου ποσού (παλαιά οφειλή) πρέπει να έχει ολοκληρωθεί τουλάχιστον δύο (2) εργάσιμες ημέρες πριν την ημερομηνία ηλεκτρονικής εγγραφής, προκειμένου να ενημερωθεί το λογιστικό σύστημα του Ε.Ε.Ι. από τις συνεργαζόμενες τράπεζες.
  • Σε περίπτωση εφάπαξ καταβολής των διδάκτρων, κομίστρων και τροφείων μέχρι την Παρασκευή 30 Αυγούστου 2024, θα παρέχεται έκπτωση 4% σύμφωνα με τους αναρτημένους πίνακες. Σε αυτή την περίπτωση οι γονείς δεν θα μπορέσουν να τύχουν οικονομικής ενίσχυσης από το Πρόγραμμα Υποτροφιών.

Περισσότερες πληροφορίες για τις εγγραφές μπορούν να δοθούν τηλεφωνικά, κατά την περίοδο των εγγραφών:

• Για το Νηπιαγωγείο: κα Μ. Μπάρδη τηλ. 210 6798297 και 210 6798214
  • Για το Δημοτικό Κολλεγίου Αθηνών: κα Μ. Παπαδοπούλου τηλ. 210 6657835
  • Για το Δημοτικό Κολλεγίου Ψυχικού: κ. Μ. Καρατζάς τηλ. 210 6042210
  • Για τα Γυμνάσια και Λύκεια: κα Δ. Πουραΐμη τηλ. 210 6798105
  • Για τη Μεταφορά: κα Ειρ. Λαμπίρη τηλ. 210 6798189
  • Για τα Ειδικά Προγράμματα (Αθλητικά, Ωδείο): κα Κ. Κορναράκη τηλ. 210 6798192
  • Για τα Ειδικά Προγράμματα (Ξένες Γλώσσες): κα Μ. Βαρβάρας τηλ. 210 6798166
  • Για το Λογιστήριο: κα Γ. Λουκουζά τηλ. 210 6798122
  • Για το Ταμείο Υποτροφιών: κα Β. Λουκέρη τηλ. 210 6798135

Λεωνίδας Χατζηδάκης

Διευθυντής Διοικητικών & Οικονομικών Υπηρεσιών Ε.Ε.Ι.