1ο Βραβείο για το ΚΓΑ στον Ευρωπαϊκό διαγωνισμό EWWR

Ιουν 22, 2024

Στις 18 Ιουνίου 2024 πραγματοποιήθηκε η τελική φάση του Ευρωπαϊκού διαγωνισμού «European Week for Waste Reduction» (EWWR), υπό την αιγίδα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, με τη συμμετοχή 15 φιναλίστ ανά κατηγορία δράσεων: δημόσιοι φορείς, δήμοι, επιχειρήσεις, ΜΚΟ, συλλογικά συστήματα εναλλακτικής διαχείρισης, εκπαιδευτικά ιδρύματα και ευαισθητοποιημένοι πολίτες.

Η Μαθητική Κοινότητα του Γυμνασίου Κολλεγίου Αθηνών συμμετείχε στον διαγωνισμό με τη δράση «Green Bake Sale», η οποία πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας την εβδομάδα 18 – 26 Νοεμβρίου 2023 και την υποστήριξη του Αγγλικού, του Μουσικού Τμήματος, αλλά και των Περιβαλλοντικών Ομίλων «Ζώντας στη Μεσόγειο - Γη της Ελιάς» και «World Explorers».

Η Δράση παρουσιάστηκε στην τελική φάση του διαγωνισμού στο Μουσείο Ευρωπαϊκών και Μεσογειακών Πολιτισμών στη Μασσαλία από την κ. Ειρήνη Σιώτου και κατέκτησε το 1ο βραβείο στην κατηγορία «Εκπαιδευτικά Ιδρύματα».

Η θεματική της 15ης Ευρωπαϊκής Εκστρατείας αφορούσε στον περιβαλλοντικό αντίκτυπο των αποβλήτων συσκευασίας.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς μας!