Παρουσίαση του βιβλίου με τίτλο "Ο κήπος του Ασκληπιού" της Ελένης Τσαλδίρη

Μαϊ 28, 2024

Το βιβλίο «Ο κήπος του Ασκληπιού» είναι ένα από τα τρία βιβλία που έπρεπε να έχουν διαβάσει οι μαθητές της 3ης τάξης κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού. Πρόκειται για ένα βιβλίο που συνδυάζει τον πλούτο της φυσικής ιστορίας με τη μυθολογία, την οικολογία και την επιστήμη.
Μέσα από την ζωντανή αφήγηση της συγγραφέως ανακαλύψαμε όχι μόνο τα μυστικά της φύσης αλλά και το κλειδί που «ξεκλειδώνει» τον κήπο του Ασκληπιού. Παράλληλα, γνωρίσαμε πανέμορφα αγριολούλουδα του τόπου μας σε συνδυασμό με τη μυθολογία και ήρθαμε σε επαφή με τον σπουδαίο Έλληνα βοτανολόγο, τον Κωνσταντίνο Γουλιμή. Στο τέλος της παρουσίασης οι μαθητές έφτιαξαν τα πορτραίτα τους σύμφωνα με τις οδηγίες και την ιδιαίτερη τεχνοτροπία που τους υπέδειξε η συγγραφέας.