Παρουσίαση του βιβλίου "Οι δραπέτες"

Μαϊ 29, 2024

Το βιβλίο «Οι δραπέτες» είναι ένα από τα τρία βιβλία που έπρεπε να έχουν διαβάσει οι μαθητές της 5ης τάξης κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού.
Πρόκειται για ένα βιβλίο γεμάτο ενσυναίσθηση, δράση, περιπέτεια και συγκίνηση.
Την Τετάρτη 29 Μαΐου 2024, μέσα από τη διαδραστική παρουσίαση της Άννας Μαρίας Βλάσση νιώσαμε την αγάπη που τρέφει ο μικρός εγγονός για τον παππού του, τον πόνο που νιώθει ο παππούς για την απώλεια της συζύγου του, αλλά και το πώς πατέρας και γιός (παππούς-πατέρας / πατέρας-μικρός γιός) μιλούν ανοιχτά, εκφράζουν τα συναισθήματά τους, έστω και κάποιοι από αυτούς αργά, για την αγάπη που νιώθουν ο ένας για τον άλλο, για τον χαμένο χρόνο και τα λάθη του παρελθόντος. Με χιούμορ, αλλά και πολλές δόσεις αλήθειας,  η Άννα Μαρία Βλάσση μίλησε για την ανθρώπινη απώλεια, την πραγματική, δυνατή, βαθιά αγάπη, τα γηρατειά, τις κακές σχέσεις μεταξύ παιδιών και γονιών και προσπάθησε να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές απέναντι στους ανθρώπους της τρίτης ηλικίας.